Kolędy nie tylko należą do naszej historii

,,Kolędy nie tylko należą do naszej historii,
lecz poniekąd tworzą naszą historię
narodową i chrześcijańską …
Trzeba abyśmy tego bogactwa nie zagubili …”

Jan Paweł II

Podczas spotkania z rodakami w Watykanie 23 .XII. 1996r. Jan Paweł II powiedział znamienne słowa: „Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Jest ich wiele, ogromne bogactwo. Od najdawniejszych, staropolskich do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek. Trzeba abyśmy tego bogactwa nie zagubili… Życzę Wam abyście w kraju, czy też w Rzymie czy gdziekolwiek na świecie, śpiewali kolędy, rozmyślali nad tym co one mówią…”

Czy potrzeba większej zachęty do kolędowania? Na początku 2019r. z pomocą osób nam bardzo przyjaznych Stowarzyszeniu udało na udało się stworzyć projekt, który bardzo mocno wpisuje się w apel naszego Rodaka Papieża. Jednym z jego elementów jest kultywowanie tradycji (w tym tradycji Bożonarodzeniowych, kolędniczych). Tak oto dochodzimy do koncertu kolęd i pastorałek, który odbył się w niedzielne popołudnie w kościele w Dębnie.

Dzięki życzliwości Proboszcza ks. Tadeusza Barcikowskiego w naszym kościele wystąpili wspaniali artyści: poczynając od przedszkolaków, uczniów Zespołu Szkół w Dębnie, solistów zespołu działającego przy GOK, poprzez trio wiolonczelowe Cantabile w składzie Dominika, Karolina i Wioletta, zespół Cantilenae oraz Zespół Śpiewaczy Dębnianie.

„O gwiazdo betlejemska” „Zielona choineczka” „Śliczna gwiazdka”, „Gore gwiazda Jezusowi” „Jest taki dzień”, „Dziecino mała” to tylko część kolęd i pastorałek wyśpiewanych przez naszych rodzimych artystów i ciepło przyjętych przez bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców miejscowości.

Ukoronowaniem koncertu był występ gości specjalnych – chóru mieszanego MICHAEL z Kańczugi, laureata wielu konkursów i przeglądów na terenie województwa podkarpackiego. Kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru pod batutą dyrygenta Huberta Hadro i przy akompaniamencie Michała Dzikiego były ucztą samą w sobie….

Cieszy nas, organizatorów koncertu bardzo liczna obecność mieszkańców i gości w osobach: Starosty Przeworskiego p. Bogusława Urbana, Wójta Gminy p. Krzysztofa Sobejko, Ks.Tadeusza Barcikowskiego, Dyrektora ZS w Dębnie p. Anny Lucewicz z nauczycielami, Dyrektora GOK p. Marka Krauza, radnych Teresy Tołpy i Rafała Kalińskiego.

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Projekt nosi nazwę „Promocja obszaru LGD poprzez wydanie publikacji i organizację 4 imprez promujących bogactwo rekreacyjne, historyczne regionu” w tym imprezy pn. „Na Trzech Króli – koncert kolęd” w Dębnie.

W imieniu Zarządu dziękuję p. Katarzynie Buszta za pomoc w prowadzeniu koncertu, pracownikom GOK za kompleksowe zabezpieczenie imprezy, członkom Stowarzyszenia za wkład pracy w organizację koncertu i spotkania, a wszystkim artystom za wspaniałe kolędowanie.

Kazimierz Krawiec

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.