Jeśli nie my…to kto…? Jeśli nie teraz… to kiedy… ?

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas spotkania podsumowującego realizację projektu ,,Od maluczkich do sędziwych c.d.n.”

Projektu, który w swoich zamierzeniach skierowany był do dzieci i młodzieży dla której rozbudowaliśmy i zagospodarowaliśmy plac rekreacyjno – sportowy, oraz do najstarszych mieszkańców wioski do których zamierzaliśmy dotrzeć by z ich pomocą ocalić od zapomnienia najnowszą, ale nieznaną historię naszej miejscowości i losy jej mieszkańców.

W przypadku placu zabaw i skateparku planowane efekty osiągnęliśmy w 100%. Zakupione zostały dodatkowe urządzenia dla rolkowców, oraz piaskownica dla dzieciaków, ustawiono drewniane pergole przy których dokonano nasadzeń kwiatów i krzewów. Plac prezentuje się okazale i korzysta z niego duża liczba dzieci i młodzieży.

Tytułowe pytanie, które odnosi się do działań planowanych w związku z historią naszej miejscowości

pozostawiam bez odpowiedzi, podzielę się kilkoma refleksjami….

Kilkanaście długich wywiadów utrwalonych na taśmie filmowej, kilkanaście stron zapisanych wspomnień, oraz wzruszająca w wymowie prezentacja, to plon kilkumiesięcznych działań młodzieży z Niepublicznego Gimnazjum w Dębnie i ich opiekunki p. Joanny Figieli, którym należą się wielkie słowa uznania i podziękowania za podjęcie tak trudnego, ale jak się okazało potrzebnego tematu.

Podczas wspólnych spotkań z Seniorami ciągle wracało pytanie, dlaczego tak późno…… przecież tylu odeszło…..??

Przeglądając wszystkie pozyskane pamiątki , dokumenty doszliśmy do wniosku, że w wiosce jest jeszcze bardzo dużo wszelkich materiałów związanych z naszą najnowszą historią, że nie jest jeszcze z a późno, by to ocalić.

Pragniemy do nich dotrzeć by zachować je dla potomnych….

Tytułowe pytanie kieruję do każdego, kto przeczyta ten tekst, prosząc o pomoc w realizacji naszych planów i zamierzeń.

Szczególne słowa podziękowania kieruję do p. Janiny i Anieli Kasperskich, Zofii Błądek, Zofii Młynarskiej, Teresy Tupaj, Jana Misia, Mariana Rzepki, Stanisława Cebulaka, Stanisława Jużyńca, Bronisława Kreciprocha, Tadeusza Trojnara, Józefa Jarosiewicza za wspaniałą lekcje historii której byliśmy świadkami……

 

 

Prezes Stowarzyszenia

 

Galeria

 

Ocalić od zapomnienia – wspomnienia

wczoraj, dziś jutro…prezentacja

 

więcej:

Od maluczkich do sędziwych c.d.n.

 

kontakt: stowdebno@vp.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.