Gala stypendialna

Tak obrazowo i w największym skrócie można podsumować sobotnią uroczystość, która miała miejsce w Dębnie w hali sportowej naszej szkoły. W gali stypendialnej brali udział stypendyści, Rodzice, młodzież szkolna oraz zaproszeni goście w osobach:

 • Bogusław Ulijasz wiceminister w Ministerstwie Sportu i Turystyki
 • Dawid Chwałka Prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie
 • Marek Ordyczyński Dyrektor Oddziału ARiMR, radnego sejmiku podkarpackiego
 • Krzysztof Sobejko Wójt Gminy Leżajsk
 • Ks. Jan Mromliński Proboszcz naszej Parafii
 • Wojciech Loryś V-ce Przew. Rady Gminy Leżajsk
 • Zofia Dąbek Przewodnicząca Komisji ds. Pomocy Społecznej, Oświaty ,Kultury i Zdrowia
 • Małgorzata Walania Kierownik referatu oświaty w Gminie Leżajsk
 • Elżbieta Strug członek Zarządu Fundacji Fundusz Lokalny w Leżajsku
 • Prezesów, Wiceprezesów, członków Zarządu Stowarzyszeń: Rozwoju Wsi Brzóza Królewska, Rozwoju Giedlarowej, Rozwoju i Pomocy Wsi Stare Miasto, Rozwoju Wsi Wierzawice,Rozwoju Wsi Dębno
 • sponsorów i darczyńców – Zbigniewa Kotowskiego, Mariusza Trojnara, Mariana Cebulaka
 • Bogusław Urban Dyr. Niepublicznego Gimnazjum i Dariusz Miś Dyr. Zespołu Szkół w Dębnie
 • wychowawcy klas z NG w Dębnie
 • Czesława Tupaj Przewodniczącą KGW oraz Natalia Bartnik szefowa samorządu szkolnego

Znakomici goście, bo i okazja ku temu niepowtarzalna. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno zaplanowało wręczenie promes stypendialnych w ramach kilku programów stypendialnych. ”Wspieramy dębniańskie talenty”, ,”Agrafka Agory-stypendia edukacyjne dla studentów”, „Stypendia Pomostowe”, Program STYPENDIUM 2015/16,Fundusz Stypendialny IKEA FAMILY to wspólne przedsięwzięcia Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Agory, Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, Fundacji Wspomagania Wsi, Fundacji Świętego Mikołaja, Fundacji Fundusz Lokalny w Leżajsku, Gminy Leżajsk, Stowarzyszeń wymienionych powyżej oraz darczyńców skierowane do uczniów gimnazjum w Dębnie, absolwentów uczących się w szkołach średnich oraz do studentów z naszej i nie tylko Gminy mające na celu wsparcie finansowe uzdolnionej młodzieży.

Pierwsi z rąk Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego p. Marka Ordyczyńskiego oraz przedstawicieli naszego Stowarzyszenia A.Charki i M.Kojder promesy stypendialne w ramach XIV Edycji Programu „Stypendia Pomostowe” w wysokości 5000 złotych otrzymali tegoroczni maturzyści (siedmioosobowa grupa). Co ciekawe i warte podkreślenia nasze Stowarzyszenie pomogło w uzyskaniu stypendium studentom z Dębna ( 2osoby), Wierzawic, Leżajska, Grodziska Górnego, Majdanu Sieniawskiego oraz Połczyna Zdroju w zachodniopomorskim. We wspomnianym Programie jesteśmy Partnerem Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi, która jest jego Administratorem. W latach 2010-2015 przyznaliśmy 30 stypendiów na kwotę 150 000 złotych.

Najliczniej reprezentowaną grupą stypendystów stanowili obecni uczniowie oraz absolwenci Niepublicznego Gimnazjum w Dębnie uczący się w szkołach średnich. Stypendia artystyczne, sportowe i naukowe zostały przyznane przez Zarząd Stowarzyszenia 34 stypendystom w ramach Funduszu Stypendialnego „Wspieramy dębniańskie talenty – śladami naszych absolwentów”. Jest to lokalna inicjatywa wspierająca uzdolnionych uczniów, realizowana przez nas od 2008r. W latach 2008-2015 przyznaliśmy 229 stypendiów na kwotę 87 750 złotych!!”. Tegoroczni stypendyści wraz z promesą stypendialną otrzymali wspaniałe prezenty –niespodzianki, jakim były zaproszenia(bilety) na mecze Polskiej Reprezentacji w hokeju na lodzie podczas mistrzostw świata Dywizji 1, które odbędą się w katowickim „Spodku” w kwietniu 2016r. Promesy i zaproszenia wręczyli znamienici goście – p. Bogusław Ulijasz Wiceminister Sportu i Turystyki oraz p. Dawid Chwałka Prezes PZHL, którzy od kilku lat skutecznie promują hokej w środowisku szkolnym min. poprzez zapraszanie młodzieży na zawody rangi międzynarodowej. A, że Pan Wiceminister ma ,,swoje korzenie” w Krzemienicy a Pan Prezes w Dębnie to i łatwiej im było do nas przyjechać. Dzięki podobnej inicjatywie w kwietniu 2015r. nasi gimnazjaliści mogli kibicować naszej reprezentacji podczas meczu Polska-Włochy w Krakowie.

Kolejną grupą stypendystów, którzy otrzymali promesy są mieszkańcy Gminy Leżajsk, studenci od II do V roku studiów, beneficjenci Programu Stypendialnego „Agrafka Agory-stypendia edukacyjne dla studentów” realizowanego wspólnie przez Akademię Rozwoju Filantropii Polsce, Fundację Agory, Gminę Leżajsk oraz pięć stowarzyszeń działających na terenie naszej Gminy. Nasza organizacja składa wnioski o dofinansowanie Programu i jest jego administratorem, a Gmina Leżajsk jest wśród samorządów z całej Polski chlubnym wyjątkiem wspierającym cenną inicjatywę edukacyjną. Promesy o wartości 3420 złotych każda, trzynastu stypendystom uroczyście wręczyli Wójt Krzysztof Sobejko oraz członkowie Zarządów poszczególnych Stowarzyszeń. W okresie 2011-2015 w ramach Programu przyznaliśmy 45 stypendiów na kwotę 153 900 złotych.

Ale to nie koniec listy gimnazjalistów, którzy otrzymali, bądź otrzymają w najbliższym czasie kolejne stypendia. Szóstka naszych gimnazjalistów została laureatami Programu STYPENDIUM 2015 prowadzonego przez Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku (wręczenie 27.X.2015r.) a trójka Funduszu Stypendialnego IKEA FAMILY (Firmy IKEA oraz Fundacji Świętego Mikołaja) – wręczenie w listopadzie 2015r. Jak łatwo zauważyć naszymi gośćmi byli wspaniali młodzi ludzie, którym stypendium ułatwi realizację życiowych i naukowych planów. Oprawę muzyczną zapewniły oczywiście stypendystki artystyczne –Zuzanna, Gabriela, Natalia, Wioletta oraz Aleksandra.

Łańcuch ludzi dobrej woli, dobra współpraca z samorządem gminnym, organizacjami pozarządowymi, darczyńcami, osobami wspierającymi nas 1% z podatku daje wspaniałe rezultaty w postaci przyznania 64 stypendia na kwotę 106 150 zł w bieżącej edycji stypendialnej (nabór 2015/2016), a bilans okresu 2008-2015 jest imponujący – 364 stypendiów na kwotę 436 540 zł.

Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją „cegiełkę” do tak cennej inicjatywy, a tym którzy nam pomagają polecam słowa tegorocznej stypendystki Patrycji Talar będące jej mottem, a wspaniale wpisujące się w to co wspólnie realizujemy:

ważnym pytaniem życia jest – co robisz dla innych…

bo to wraca do Ciebie ze zdwojoną siłą!!

Kazimierz Krawiec

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/stowdebno/albumid/6208756934777486465?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wspieramy Dębiańskie Talenty – śladami naszych absolwentów 2015, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.