Dębno coraz piękniejsze….

Tak twierdzą mieszkańcy naszej wioski, nie inaczej mówią odwiedzający nas goście. A jak oceniają naszą miejscowość w szerszym świecie.. ?

O tym mogliśmy się przekonać w trakcie konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2021” realizowanego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025. Ideą Konkursu, który przebiegał w trzech etapach było wypromowanie najpiękniejszych miejscowości i najaktywniejszych lokalnych społeczności. Pomysł uczestnictwa Dębna to inicjatywa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dębno i wójta Krzysztofa Sobejko. Na podstawie opracowanego zgłoszenia, które zgodnie z zaleceniami komisji konkursowej zawierało kompendium wiedzy o naszej miejscowości (historia, zabytki, pomniki przyrody, infrastruktura, instytucje, zakłady pracy, organizacje pozarządowe, działalność społeczna mieszkańców ) zostaliśmy zakwalifikowani do czołowej dziesiątki konkursu. W drugim etapie byliśmy wizytowani przez sześcioosobową Komisję Konkursową składającą się z przedstawicieli poszczególnych departamentów urzędu marszałkowskiego. Swoje działania i sukcesy przedstawili komisji przedstawiciele Parafii, Stowarzyszenia, Zespołu Szkół, KGW, OSP, Spółdzielni Mieszkaniowej i Straży Grobowej. Udało się przekonać komisję, że to co dzieje się od wielu lat w naszej miejscowości to autentyczne społeczne działania, które pozwalają czynić naszą miejscowość coraz piękniejszą. Podkreślam jeszcze jedną bardzo ważną rzecz, pokazaliśmy komisji czym się szczycimy, ale też to co nas boli, z czym nie możemy sobie poradzić, co planujemy zmienić czy wykonać w najbliższej przyszłości. Konkurs kończyło miesięczne głosowanie internetowe, które pozwoliło na wypromowanie oraz dotarcie z ideą konkursu do szerszego grona odbiorców.

Podsumowanie konkursu z udziałem wicemarszałka Piotra Pilcha, dyrektora departamentu PROW Magdaleny Sobiny oraz komisji konkursowej odbyło się 28 grudnia 2021r. podczas gali w Urzędzie Marszałkowskim. Ze względu na sytuację epidemiczną w uroczystości brały udział dwuosobowe delegacje z poszczególnych gmin, w naszym przypadku wójt Krzysztof Sobejko oraz autor artykułu. „Uczestniczyliśmy w wielu tego typu uroczystościach, ale sposób w jaki ogłaszano wyniki (od dziesiątego do pierwszego)powodował, że emocje rosły z każdą odczytaną nazwą miejscowości. Dziewięciokrotnie gratulowaliśmy sobie nawzajem coraz lepszego miejsca, aż w końcu powiedziałem do Kazimierza, albo wygraliśmy, albo nie ma nas wcale” wspomina wójt Krzysztof Sobejko. Jednak wygraliśmy. Były gratulacje, wręczenia nagród i ogromna radość, którą chcieliśmy się podzielić ze wszystkimi, którzy do tego się przyczynili i nam pomagali” kontynuuje Kazimierz Krawiec.

 O wygranej decydowała suma punktów przyznanych przez komisję konkursową oraz wyników głosowania internetowego. Co bardzo ważne wygraliśmy również głosowanie internetowe w którym poparła nas bardzo duża rzesza internautów za co serdecznie dziękujemy. W sportowej rywalizacji wyprzedziliśmy w kolejności zajętych miejsc: Krościenko Wyżne, Markuszową, Werchratę, Wólkę Małkową, Rogi, Tuszów Narodowy, Trzcinicę, Gnojnicę Dolną oraz Jeżowe. Nagrody (statuetkę, dyplom i traktorek ogrodowy-kosiarkę odebraliśmy z rąk wicemarszałka Piotra Pilcha.

Tak się szczęśliwie złożyło, że dwa później obradowała Rada Gminy Leżajsk, a w trakcie sesji Wójt wraz Przewodniczącym Rady przekazali nagrody konkursowe, gratulacje i upominki przedstawicielom Dębna: Irenie Czapli, Agnieszce Moszkowicz Andrzejowi Zalotowi, Rafałowi Kalińskiemu oraz Wiesławowi Perykaszy.

Kolejny etap świętowania miał miejsce w ośrodku kultury w Dębnie, gdzie spotkała się grupa osób, która przyjmowała komisję konkursową w naszej miejscowości. Były chwile radości, wzruszenia i satysfakcji, że to właśnie „Dębno jest najpiękniejszą wioską Podkarpacia 2021”.

Nie pozostaje nic innego jak pogratulować społeczności Dębna, tak wspaniałego sukcesu na arenie wojewódzkiej i zachęcić mieszkańców naszej gminy i powiatu do uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursu.

Kazimierz Krawiec

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.