6 stycznia – Orszak Trzech Króli

W dniu 6 stycznia świętowaliśmy Objawienie Pańskie, które w  tradycji polskiej, ale nie tylko nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli.

Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia.

Według chrześcijan Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle – stąd częste przedstawienie Mędrców, jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym.

Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami, zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta i jego wysoką rangę w Kościele powszechnym.

Pragnąc uczcić święto Objawienia Pańskiego Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno  wraz z wszystkimi chętnymi (tu zdecydowanie brylowały dzieci) zorganizowało Orszak Trzech Króli, którego zwyczaj wywodzi się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, Meksyku i w innych miastach świata.

Było pięknie, radośnie, barwnie i rodzinnie co można stwierdzić oglądając pamiątkowe zdjęcia.

Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli się przyłączyć do wspólnego orszaku, dziękujemy również za ciepłe przyjęcie kolędników i orszaku w domach!

Zapraszamy do licznego udziału za rok !!!!

Uczestnicy orszaku

 

Zobacz:

Więcej zdjęć na stronie Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dębnie

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.