Wspieramy Dębniańskie Talenty – naukowcy, sportowcy i artyści nagrodzeni.

W dniu Święta Niepodległości, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno było organizatorem gali stypendialnej podczas , której wręczone zostały stypendia uzdolnionym uczniom , sportowcom i artystom. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Wójt Krzysztof Sobejko, ks. Tadeusz Barcikowski, ks. Jan Mromliński, Dyrektor ZS w Dębnie p.Dariusz Półćwiartek z małżonką, radni Rafał Kaliński i Andrzej Czapla, Przewodnicząca KGW Agnieszka Moszkowicz ,Członek Zarządu KGW Maria Kulpa, Przewodnicząca Rady Rodziców Jolanta Simenko, Z-ca Przewodniczącej Marzena Niedźwiecka, stypendyści, rodzice, członkowie stowarzyszenia.

Od 2008 roku samodzielnie prowadzimy Fundusz Stypendialny ,,Wspieramy dębniańskie talenty -śladami naszych absolwentów”, który pierwotnie skierowany był do uczniów Niepublicznego Gimnazjum w Dębnie, ale z upływem czasu ewaluował i dzisiaj korzystają z niego uczniowie Zespołu Szkół w Dębnie , absolwenci uczący się w szkołach średnich oraz maturzyści  wyróżniający się w nauce, osiągający wysokie wyniki sportowe czy artystyczne. W bieżącej siedemnastu stypendystów otrzymało promesy na kwotę 11 200 złotych.  Obecny XXV nabór  to nasz mały,  ,, srebrny jubileusz”. W  latach 2008-2023  w ramach Funduszu przyznaliśmy 445 stypendiów  na kwotę 177 800 złotych.

Odrębną grupę wyróżnionych podczas gali  stanowią  tegoroczni maturzyści uczestnicy Programu Stypendia Pomostowe. Jest to przedsięwzięcie  realizowane wspólnie  przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości  w  Łodzi  z licznym gronem renomowanych Partnerów  (w tym  dębniańskie stowarzyszenie).  Nasza organizacja rekomenduje osoby , które starają się o stypendium i za każdego beneficjenta wpłaca do Fundacji wkład własny.   W tym roku  promesy stypendialne w wysokości  7 000 złotych  otrzymały  cztery  maturzystki pochodzące z Dębna, Wierzawic, Jelnej i Cieplic. Nazwy miejscowości z których pochodzą stypendystki dobitnie pokazuje ,że pomagamy uzdolnionym uczniom nie tylko z Dębna.  W latach 2010-2023 pozytywnie zarekomendowaliśmy 43 stypendystów  na kwotę 219 000 złotych.

Kwoty przedstawione powyżej możliwe były do przekazania stypendystom dzięki wieloletniemu wsparciu ludzi dobrej woli , którzy od 2008r. systematycznie wspomagają nas jako Organizację Pożytku Publicznego, przekazując wcześniej 1% , a obecnie 1,5% podatku od osób fizycznych. Dodatkowo otrzymujemy wiele darowizn celowych z przeznaczeniem na stypendia.  W przypadku stypendiów , które otrzymują mieszkańcy Gminy Leżajsk , nasz budżet się podwaja ponieważ do każdej złotówki , którą my wypłacamy, drugą złotówkę dokłada  Gmina Leżajsk dzięki inicjatywie Wójta Krzysztofa Sobejko.  W Programie Stypendiów Pomostowych otrzymaliśmy również pomoc finansową z Urzędu Miasta i Gminy Nowa Sarzyna dedykowaną stypendystce pomostowej z Jelnej.

Pragnę w imieniu wyróżnionych serdecznie podziękować Wójtowi Krzysztofowi Sobejko i Burmistrzowi Andrzejowi  Rychelowi  oraz wszystkim darczyńcom dzięki którym udało się przyznać stypendia. Dziękujemy również p. Justynie Wiatr-Piękośś za piękną sesję zdjęciową z tego wydarzenia p. Agnieszce  oraz p. Marii  z KGW za pomoc i gościnne użyczenie lokalu,  a  Antoniemu za techniczną opiekę nad uroczystością .

Kazimierz Krawiec

zdjęcia : Justyna Wiatr- Piękoś

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.