,,Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy”
Zbigniew Herbert
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” , który od 2015 ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Leżajsk był jednym z 240 miejsc, gdzie w niedzielę 26 lutego odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym 2017. Inicjatorem leżajskiej edycji biegu jest Poseł na Sejm RP – Jerzy Paul.
Na bieg ogólny na dystansie 1963 m (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) zgłosiło się około 700 uczestników w różnym wieku. Na Podkarpaciu był to najliczniejszy bieg pod względem liczby uczestników. Wśród biegaczy znaleźli się również mieszkańcy Dębna, w tym liczna grupa Pań z kijkami, członkowie Stowarzyszenia, uczniowie i absolwenci Niepublicznego Gimnazjum w Dębnie.
Według organizatorów : ,,Około 60 tys. medali trafiło tego dnia do uczestników kilkuset biegów Tropem Wilczym. Nie wszędzie dopisała pogoda, ale nigdzie nie zabrakło radości biegania i patriotycznych symboli. Niezłomni, którzy wzięli udział w wydarzeniu, nie kryli wzruszenia, widząc tyle osób czczących ich pamięć”.
Wideorelacja w linku poniżej :
http://rzeszow.tvp.pl/29243875/pamiec-zolnierzy-wykletych-w-regionie