Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich w Dębnie powstało 1954 roku, a jej pierwszą przewodniczącą była Pani Paulina Kosior. Organizacja ta swoją działalność prowadziła przy miejscowym Kółku Rolniczym, które było jej patronem.

Od roku 1962 KGW posiada dokumenty swej pracy i jest to okres aktywnej działalności tej organizacji. Kobiety zrzeszone w tej organizacji były to gospodynie posiadające gospodarstwa rolne.

W związku z rozwojem produkcyjnych gospodarstw rolnych, zapotrzebowanie na postęp i wiedzę rolniczą było  bardzo duże.

Przy KGW powstał Zespół Hodowli Drobiu, Zespół Uprawy Warzyw, organizowano różnorodne kursy takie jak gotowania, pieczenia, szycia itp.

Od 1965 roku organizacja ta prężnie się rozwija dzięki pracy miejscowych nauczycielek Szkoły Podstawowej, a przede wszystkim jej późniejszej dyrektorki Pani Zofii Worek. Organizowały one dzieciniec dla dzieci wiejskich w okresie nasilenia żniwnych prac polowych. Aktywna działalność prowadzona była do 1988 roku.

W roku 2003 KGW reaktywowało swą działalność. Wybrano nowy zarząd,
jego przewodniczącą została Czesława Tupaj. Członkinie Koła są aktywne i pełne pomysłów. Biorą udział w imprezach regionalnych, gdzie  oferują doskonałe tradycyjne potrawy za które otrzymały sporo nagród i wyróżnień. Corocznie organizowany jest Dzień Seniora, Babska Kolęda, Dożynki Wiejskie na które przygotowujemy tradycyjne wieńce dożynkowe. Organizowane są zabawy wiejskie, pozyskane środki z tych imprez przeznaczamy na wyposażenie kuchni w Domu Strażaka.

Dzięki wsparciu naszej gminy jak również sponsorów, zakupione zostały stroje ludowe, a Panie w własnym zakresie uszyły spódnice i wyhaftowały gorsety.

Odgrzebujemy stare obrzędy i przyśpiewki, aktywnie uczestniczymy w życiu  kulturalnym wsi, gminy i powiatu. Założono Zespół Śpiewaczy „Dęblanki”, jak również  młodzieżowy ludowy zespół taneczny „Porębianie”. Dzięki pracowitości kobiet dorobiłyśmy się również wypożyczalni naczyń na 150 osób, prawie w całości mamy wyposażoną kuchnię w niezbędny sprzęt z którego korzystają nasi mieszkańcy.

W 2007 roku napisany został projekt pt. „Wiejska świetlica dla wszystkich” którego celem było aktywizacja inicjatyw mieszkańców wsi. W ramach realizacji tego projektu prowadzone były warsztaty z haftu, szydełkowania, kręcenia bibuły, ekologii i zdrowej  żywności jak również zakupiono stoły i ławki do naszej świetlicy.

Organizacja nasza współpracuje z Radą Sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną i Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dębno.

Nasze Koło wyróżnia się na terenie gminy i powiatu, a jego dorobek jest udokumentowany w kronice. Jesteśmy dumne, że udaje nam się pogodzić rodzinę pracę w gospodarstwie z działalnością społeczną.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nasi Przyjaciele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.