Tak, opracowanie i wydanie publikacji książkowej o Dębnie stało się faktem. W sobotę (24.04.2021r.) członkowie Stowarzyszenia jako pierwsi mogli zobaczyć i otrzymać egzemplarz książki opowiadającej o naszej miejscowości.
Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji książki, kibicowali jej powstaniu (ponad dwa lata), autorom poszczególnych rozdziałów, osobom które przekazały fotografie, udzieliły wywiadów i jakikolwiek sposób dołożyli swoją cegiełkę pragniemy serdecznie podziękować.
Książka zostanie z nami na zawsze , zależy nam na promocji i dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców. Jednak sytuacja epidemiczna w naszym kraju , powoduje ,że będziemy ją stopniowo przekazywać mieszkańcom Dębna, Gminy Leżajsk oraz osobom zainteresowanym, oczywiście w ramach posiadanego nakładu.
Kazimierz Krawiec
Dębno – kraina mych marzeń,
miejsce urodzenia i krajobraz życia…
Nad Sanem leżące ziemie urodzajne,
i sarny patrzące zza trawy, z ukrycia.
To śpiew skowronka w południowym splocie,
na Anioł Pański wciąż bijące dzwony…,
i dąb okazały, niemy świadek czasów,
co zmarłym użyczył cienia swej korony.
Tu się ze sobą dwie rzeki złączyły,
tu dwa narody los wspólny wykuły,
gdy przyszło domy w noc ciemną opuszczać
wzajemnie współczuły i sobie pomagały…
Fragmentem wiersza autorstwa Magdaleny Niemczyk, zachęcamy Państwa do lektury naszej wspólnej publikacji, którą zatytułowaliśmy „Drogi do Dębna – historia, wspomnienia, teraźniejszość”. Nie ukrywamy, że jest ona spełnieniem wieloletnich marzeń, planów i działań Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dębno, zmierzających do przedstawienia w formie pisanej, najważniejszych momentów z dziejów naszej wsi. Od samego początku zależało nam przede wszystkim na tym, aby utrwalić to, co jeszcze pamiętają nasi najstarsi mieszkańcy, a także zaprezentować organizacje, które w historii miejscowości odcisnęły równie znaczący ślad. Tu ważne jest to, że opisując organizacje, skupiliśmy się głównie na mieszkańcach Dębna, to bo ONI byli, są i będą esencją ich działalności.
Dębno – nasza wieś, leżąca u zbiegu Sanu i Wisłoka, leży również na rozstaju dróg społecznych kilku narodowości, na ogół z tymi stronami związanych dziejami rodzinnymi. Nasza Mała Ojczyzna była świadkiem wielu niełatwych do obiektywnego opisania zdarzeń, bo najstarsi jeszcze przecież pamiętają, że to tu rodziły się dramaty rodzin opuszczających własne domostwa, ale pamiętają też, że tu rodziły się również marzenia osiedleńców przybywających z Kresów Wschodnich. My, w tej publikacji chcieliśmy podkreślić to, że na każdym etapie historii Dębna byli, są i będą ludzie, którzy z wielkim zaangażowaniem kładli podwaliny dla rozwoju i lepszego życia wszystkich pokoleń. Każdy dom, każda rodzina czy organizacja to odrębna, niestety nie zawsze możliwa do odtworzenia historia, więc mamy pełną świadomość, że zapisane tu strony, to zaledwie zarys wielowiekowych wydarzeń i zmian jakie we wsi zachodziły. Z pewnością wiele można by było tu dodać, ale mamy nadzieję, że znajdą się tacy, którzy podejmą się kontynuacji naszego dzieła i nadal będą naszą historię Dębna, zarówno odkrywać, jak i utrwalać na papierze. Zachęcając do lektury wierzymy, że wzbudzimy też wiele sentymentalnych wspomnień, które wynikną zarówno z treści, jak i zamieszczonych w książce fotografii oraz dokumentów.
Publikacja „Drogi do Dębna – historia, wspomnienia, teraźniejszość” powstała w ramach realizowanego przez nas projektu pn. „Promocja obszaru LGD poprzez wydanie publikacji i organizację 4 imprez promujących bogactwo rekreacyjne, historyczne i turystyczne regionu”, jako szczególny wyraz pamięci o zamierzchłych czasach.
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno
Dzień dobry…. Jestem wnuczką Omiatacz Katarzyny i Teodora Tysz… Wysiedlonych z Dębna…. W jaki sposób moge dostać tą książkę? Proszę również o kontakt 539548486