Pielęgnujemy ,,sędziwego staruszka – naszą perłę przyrody”

W ubiegłą sobotę (2 kwietnia) zgodnie z zaleceniami Podkarpackiego Konserwatora  Zabytków i pod  czujnym okiem gospodarza obiektu Ks. Jana Mromlińskiego. Firma ARBFOREST z Niska dokonała prac pielęgnacyjnych przy pomniku przyrody. Ponieważ jest to drzewo zlokalizowane na terenie zabytkowego cmentarza, dlatego wszelkie prace musiały być uzgodnione i zatwierdzone przez Konserwatora Zabytków . Niestety wraz z przybywaniem lat, przybywa i kłopotów związanych ze stanem zdrowotnym naszego wiekowego dęba. Obecny stan wymagał  wykonania prac zaproponowanych  i zawartych w opinii dendrologicznej:

,, …zachodzi pilna  potrzeba wykonania cięć prześwietlających, sanitarnych, usunięcie posuszu, gałęzi i konarów obumarłych”.

Po rozpoznaniu rynku postanowiliśmy zlecić wykonanie prac Firmie Pana Rafała Sokulskiego, który ze swoją ekipą wykazał się profesjonalnym podejściem do tematu. Pielęgnacja prowadzona była sposobem alpinistycznym co było nie lada gratką dla obserwujących prace gimnazjalistów. Nie jeden chciałby tak śmigać po drzewach  (ale tylko chciałby!). Po zakończeniu prac prowadzonych  na wysokości wszystkie gałęzie i konary trafiły do maszyny zwanej rębakiem w której zostały rozdrobnione, a pozyskane zrębki zostaną przeznaczone do spalenia w kotłach c.o lub przewiezione do elektrowni w Połańcu.

Ukoronowaniem prac było wspólne sprzątanie cmentarza, któremu z aprobatą  przyglądał się ,,podreperowany” pomnik przyrody.

Były to kolejne działania w ramach projektu „Jeśli nie my to kto? – jeśli   nie teraz to kiedy?”  realizowanego przez  nasze Stowarzyszenie, Niepubliczne Gimnazjum  przy współpracy ze Spółką Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM S.A, Gminą Leżajsk, Stare Miasto – Park sp.z o.o. w ramach Konkursu ,,Fundusz Naturalnej  Energii”

Koordynator projektu – Sylwia  Krawiec

 zalecenia Konserwatora 1

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/stowdebno/albumid/6272181457314233345?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konkurs ,,Fundusz Naturalnej Energii" - Jeśli nie My to kto?... 2016, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.