Na podbój kolejnej kopalni…

[pe2-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-yb_OxXmz864/V1qJosHwEnI/AAAAAAAARNM/4dwkEzVrtk80uP1ck0I1bjCSAS0dT-zMgCHM/s144-c-o/DSCN0216.JPG” href=”https://picasaweb.google.com/stowdebno/6294494669385645841#6294494761335132786″ caption=”” type=”image” alt=”DSCN0216.JPG” pe2_img_align=”center” ]

Wczesnym porankiem wyruszamy prawie 50-osobową grupą na podbój trzeciej ..tak, tak!, trzeciej kopalni w tym roku. Tym razem naszym celem jest Wieliczka do której docieramy bardzo szybko. Krótkie formalności i już podchodzimy do szybu Daniłowicza, gdzie czeka na nas przemiła przewodniczką , która będzie naszą „alfą i omegą”  podczas zwiedzania kopalni. Zgodnie z planem zwiedzamy kopalnię  według trasy turystycznej.

Na dzień dobry mały zawrót głowy- pokonujemy  800 schodów  i schodzimy na głębokość 135 metrów pod ziemię. Ale to co tam ujrzeliśmy wynagradza nam  wysiłek włożony w zejście na dół. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy. Nic dziwnego, że przed nami  uroki Trasy turystycznej, głównego szlaku Kopalni Soli „Wieliczka”, podziwiało już 40 milionów spragnionych przygody turystów z całego świata.

Z kopalnią w Wieliczce związana jest legenda księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Mniej więcej w połowie szlaku dochodzimy do  cudownej kaplicy poświęconej księżnej Kindze  w której pstrykamy sobie pamiątkowe zdjęcie i podziwiamy zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. To nie koniec atrakcji, przy jednym z  solankowych jezior jesteśmy świadkami świetlnego widowiska z muzyką Fryderyka Chopina. Następnie  dochodzimy do podziemnej karczmy i sali kinowej w której oglądamy film poświęcony historii wydobycia soli na ziemiach polskich. Trzy godziny mija błyskawicznie, a na  zakończenie zaserwowano nam  wyjazd prawdziwą górniczą windą na powierzchnię.

Jak mówi się w Kopalni – na świat!

Koordynator projektu
Sylwia  Krawiec

Galeria

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/stowdebno/albumid/6294494669385645841?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]
Ten wpis został opublikowany w kategorii Konkurs ,,Fundusz Naturalnej Energii" - Jeśli nie My to kto?... 2016, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.