Ochotnicza Straż Pożarna w Dębnie powstała w 1945 roku. Jej założycielami oraz pierwszymi członkami byli: Antoni Jarzyński, Julian Podolski, Bazyli Chomicz, Tomasz Jaworowski, Franciszek Gronowicz. Później w szeregi OSP wstępowali: Wawrzyniec Cebulak, Feliks Moszkowicz, Józef Błądek, Jan Kondub, Piotr Mielnik, Marian Rzepka.
Pierwszą siedzibą OSP była drewniana szopa znajdująca się obok kościoła. Na wyposażeniu strażaków była sikawa ręczna. Końcem lat 50. na miejscu drewnianej szopy czynem społecznym strażacy postawili nową murowaną strażnicę. W tym czasie funkcję naczelnika pełnił Marian Rzepka, a skarbnikiem był Jan Kondub. W 1967 roku sikawa została zamieniona na nową pompę M8/8 PO3, która przewożona była zaprzęgiem konnym. Rok 1969 był rokiem przełomowym, ponieważ zaprzęg konny zostaje zamieniony na samochód pożarniczy Star 25. Kierowcą zostaje Mieczysław Samolej. W latach 1971-1974 strażacy czynem społecznym, przy wsparciu finansowym Gromadzkiej Rady Narodowej, wybudowali nowoczesną na ówczesne czasy remizę z zapleczem socjalnym.
Wysłużony Star 25 został skasowany, a na jego miejsce 29 października 1975 roku Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Leżajsku przekazała na wyposażenie jednostce czteroletniego Żuka A15B. Opiekę nad Żukiem przejmuje Eugeniusz Midyk.
W nowej remizie organizowano zabawy taneczne, z których dochody przeznaczono na zakupy: stołów, krzeseł i naczyń do kuchni. Remiza stała się głównym ośrodkiem kulturalnym wioski. W 1967 roku w jednostce zawiązuje się drużyna młodzieżowa w składzie: Adam Młynarski, Zbigniew Machnicki, Tadeusz Drążek, Ryszard Wojciechowski, Tadeusz i Adam Krzaczkowscy, Mariusz Trojnar, Zbigniew Jużyniec, Kazimierz Maźnio, Tadeusz Zygmunt. Jednostka liczy wówczas 30 strażaków.
Po powodzi w 1981 roku straż zostaje doposażona w motopompę M8/8 PO5R wraz z osprzętem. Przekazanie następuje 9 marca 1981 roku. Jednostka bierze aktywny udział w akcjach gaśniczych i przeciwpowodziowych. W roku 1989 wstępują w szeregi OSP kolejni druhowie: Janusz i Krzysztof Bajserowicz, Andrzej Zalot, Jan Pajączek, Wiesław i Andrzej Krzaczkowscy, Bogusław Łazarowicz. Strażacy biorą udział w zbiórkach na rzecz pogorzelców oraz ludzi poszkodowanych przez powódź, a także w uroczystościach parafialnych i wiejskich. Od wielu lat jednostka uczestniczy w zawodach sportowo-pożarniczych z dobrymi wynikami.
Do braci w 2002 roku przyjęci zostają druhowie: Marcin Trojnar, Artur Leja, Sebastian i Tomasz Młynarscy, Jacek Gronowicz, Wojciech i Aleksander Ferencowie, Piotr Gudzik, Marcin Mazurek, Adam Dąbek, Paweł Kondub. Zawiązuje się również drużyna żeńska w składzie: Katarzyna Baran, Agnieszka Dąbek, Marzena Mach, Magdalena Kondub, Jolanta Sołek, Renata Jarzyńska, Małgorzata Muskus, Magdalena Pelc, Alicja Niedźwiedzka. Rok 2004 to kolejny rozwój naszej jednostki: otrzymujemy samochód pożarniczy Star GBM 2,5. Kierowcą jest Trojnar Mariusz.
W skład zarządu wchodzą:
prezes – Andrzej Zalot,
naczelnik – Andrzej Krzaczkowski,
skarbnik – Mariusz Trojnar,
sekretarz – Lesław Błądek,
gospodarz – Wojciech Ferenc.