„Żyjemy EKO- ziemię chronimy, dobrze się bawimy – i pomagamy potrzebującym”

Hasło zaproponowane przez dębniańskich przedszkolaków na piknik ekologiczny stało się przebojem imprezy. Za słowami dzieciaków poszły czyny – mieliśmy możliwość podziwiania ciekawych „eksponatów” wykonanych z tzw. recyklingu. Czego tam nie było? Zwierzątka, kuchenki mikrofalowe, nakrętko-zbieracz, ekologiczna sukienka,  to tylko niektóre z prac i pomysłów, które brały udział w konkursie na najciekawszy  pomysł zagospodarowania odpadów. Komisja złożona z przedstawicieli Zespołu Szkół, Niepublicznego Gimnazjum i Stowarzyszenia wybrała  najciekawsze prace  i nagrodziła upominkami oraz nagrodami.

Bardzo ważną  i długo oczekiwaną wiadomością  było ogłoszenie wyników  konkursu:

„Pozytywnie naładowani -zbieramy i segregujemy surowce wtórne – ratujemy środowisko- wybieramy najaktywniejszą klasę (grupę)”. Była to akcja zrealizowana w ramach projektu „Jeśli nie my to kto? – jeśli nie teraz to kiedy?” przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno przy współpracy ze Spółką Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM S.A., Gminę Leżajsk oraz Stare Miasto-Park sp.z o.o.

Bardzo ciekawa inicjatywa (o której szczegółowo pisaliśmy we wcześniejszych artykułach) w wyniku której zostaliśmy dosłownie zasypani makulaturą, nakrętkami, bateriami i groszówkami. Odzew biorących udział w konkursie był niesamowity! W przeciągu 4 miesięcy uczestnicy akcji: młodzież dębniańskiego gimnazjum, stypendyści czterech  Programów Stypendialnych prowadzonych przez naszą organizację oraz członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dębno nazbierali kosmiczną ilość surowców!

Po podsumowaniu akcji okazało się, że wspólnymi siłami udało się zgromadzić:

  • makulatura – 5143 kg
  • nakrętki – 155 945 sztuk
  • baterie – 620 kg
  • groszówki – jest ich tak duża ilość, że liczenie ciągle trwa 🙂

Liczby mówią same za siebie, jednak to nie jedyny efekt przeprowadzonej zbiórki. W ramach konkursu młodzież i starsi posprzątali swoje otoczenie i zadbali o jego estetykę (19 marca odbyło się wielkie sprzątanie wsi), swoim zaangażowaniem i pracą propagowali postawy proekologiczne, a także uczyli się współdziałania w grupie.
Wielokrotnie mogliśmy zaobserwować jak rodzice przywozili na miejsce zbiórki swoje pociechy, samochodami wypełnionymi po brzegi makulaturą, nakrętkami czy bateriami. Fantastycznie współpracowały ze sobą klasy, które mobilizowały się do zbiórek w szkole, miejscowości i na portalach społecznościowych – komentuje jedna z gimnazjalnych nauczycielek.

Tytuł najaktywniejszej grupy oraz główna nagrodę  zdobyła klasa II a Niepublicznego Gimnazjum w Dębnie, która po podsumowaniu wszystkich czterech zbiórek otrzymała  największą ilość punktów (cała klasa uczestniczyła w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce). Również w tej klasie wytypowano osobę, która okazała się best of the best w konkursie -Natalia Skalska – uhonorowana dodatkową nagrodą. Drugie miejsce drużynowo zajęli stypendyści, a trzecie klasa III.

Co dalej z zebranymi surowcami ?

Nakrętki powędrowały do Julii Józefary z Sarzyny, dziewczynki zmagającej się z bardzo rzadką chorobę genetyczną Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (postępujące kostniejące zapalenie mięśni), na którą w Polsce choruje około 25 osób. Dzięki naszym nakrętkom Julia będzie mogła wyjechać na leczenie do kliniki w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech. Jak powiedzieli Rodzice Julii daje jej to iskierkę nadziei na częściowe zatrzymanie choroby.

Makulaturę i baterie oddaliśmy do Stare Miasto Park sp.z o.o  w ramach trwającego cały rok szkolny 2016/17 Konkursu „Bądź eko! Segreguj odpady”. Była to już V edycja konkursu zorganizowanego przez Stare Miasto Park sp. Z o.o w którym uczniowie naszej szkoły brali czynny udział. Dzięki bardzo dużej ilości surowców nazbieranych od lutego do maja 2016r. i przekazanych  do trwającego konkursu, Niepubliczne Gimnazjum w Dębnie zajęło                         I miejsce  i zostało nagrodzone czekiem w wysokości 2 000 złotych.

Groszówki po podliczeniu i wymianie na „twardszą walutę zostaną przekazane na wsparcie misji w Afryce” zgodnie z życzeniem młodzieży (z naszej miejscowości pracują tam dwie misjonarki).

Czego potrzeba więcej?

Wielkich słów  uznania i podziękowania zarówno dla organizatorów i uczestników                                          oraz  dalszej …kontynuacji w kolejnych

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/stowdebno/albumid/6309358765683169681?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konkurs ,,Fundusz Naturalnej Energii" - Jeśli nie My to kto?... 2016, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.