Turki idą…

W okresie Triduum Paschalnego, Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocnego zawołanie to od wielu lat stawiało na nogi mieszkańców Dębna. Powód – w okolicy, sąsiedztwie przemaszeruje straż grobowa popularnie zwana ,,Turkami”’.

Historia straży grobowej w Dębnie sięga lat pięćdziesiątych XX wieku i ma bardzo ciekawą przeszłość. Warto by było pomyśleć o jej utrwaleniu, ale nie w tym miejscu i czasie. Zgodnie z wieloletnia tradycją również w tegorocznych obrzędach Wielkanocnych uczestniczyła straż grobowa składająca się z młodzieńców naszej miejscowości. Obecność Turków w kościele, honorowe warty przy grobie Chrystusa, uczestnictwo w procesji Wielkanocnej, późniejsza parada na terenie całej wioski pozwala stworzyć świąteczny klimat i nastrój. Straż grobowa jest nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych w Dębnie, dlatego też na ręce Komendanta Piotra Gudzika pragniemy złożyć serdeczne podziękowania dla wszystkich ,,Turków” za zaangażowanie, trud i wysiłek włożony w przygotowanie do uroczystości, za kultywowanie tradycji ,, naszej małe Ojczyzny”. Osobne słowa podziękowania kierujemy do Piotrka Drążka członka Straży Grobowej, który w tym roku wcielił się w fotografa. Zdjęcia i prezentację jego autorstwa jak również zdjęcia pochodzące ze zbiorów p. Mariana Cebulaka oraz naszego Stowarzyszenia można obejrzeć klikając w poniższe linki:

Zobacz … prezentację

Wiecej …. Galeria

 

O naszych Turkach głośno w całej Polsce…… a wszystko za sprawą Tadeusza Krawca, który promuje naszą straż grobową w województwie zachodniopomorskim !!!!!!

Kliknij.. zobacz …więcej http://krzecin.pl/kultura/news.php?readmore=67

Ten wpis został opublikowany w kategorii Warto zobaczyć. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.