Mamy fundusze na stypendia dla studentów !!!!

Tak w jednym zdaniu można podsumować wspólne starania organizacji pozarządowych i samorządu z Gminy Leżajsk…zapraszam do ciekawej lektury .

Wyrównywanie szans edukacyjnych oraz motywowanie studentów do dalszego rozwoju i pracy, a także popularyzacja idei stypendiów edukacyjnych w Polsce to główne cele programu „Agrafka Agory”. Fundacja Agory i Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce w ciągu ośmiu lat przyznały ponad milion złotych na ten cel. W VIII edycji „Agrafki Agory” kolejne 8 lokalnych organizacji pozarządowych, przyznających stypendia, otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 68 400,00 zł. Stypendia Programu „Agrafka Agory” to dla wielu młodych ludzi „przepustka na studia”, bez której trudno byłoby im podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki na uczelni w mieście.

Do konkursu w ramach VIII edycji Programu startowało 30 organizacji. Komisja oceniła nadesłane zgłoszenia i wybrała osiem, które spełniły kryteria merytoryczne i przyznała im dotacje na stypendia dla studentów pochodzących z małych miejscowości. Jedno stypendium w roku akademickim 2013/2014 wyniesie 380 zł miesięcznie i będzie wypłacane przez 9 miesięcy, począwszy od X.2013r.

Wśród lokalnych organizacji stypendialnych, które uzyskały dofinansowanie w VIII edycji Programu „Agrafka Agory”są:

 

  1. Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego – Wieluń – 6 840,00 zł
  2. Fundacja Pokolenia – Janiszewko – 6 840,00 zł
  3. Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak – Brzozów – 13 680,00 zł
  4. Regionalna Fundacja Rozwoju „Serce” – Kolbuszowa – 6 840,00 zł
  5. Stowarzyszenie „Czajnia” – Tomaszów Lubelski – 6 840,00 zł
  6. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego – Solec Kujawski – 6 840,00 zł
  7. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno – Dębno – 13 680,00 zł
  8. Towarzystwo Samorządowe – Konin – 6 840,00 zł

Komisja oceniając tegoroczny poziom Konkursu „Agrafka Agory” jako bardzo wysoki, zauważyła, że coraz więcej lokalnych programów stara się związać stypendystów z organizacją i włączyć ich w zbieranie środków na kolejne edycje konkursów stypendialnych. Słabym punktem wielu wniosków było nieangażowanie w realizację programów stypendialnych przedstawicieli szkół, parafii, samorządu lokalnego. Komisja zwróciła uwagę, że w niewielu wnioskach obecna jest rzetelna, poparta statystykami diagnoza potrzeb lokalnych (np. stworzona w partnerstwie z lokalnymi szkołami) analiza, jak wiele młodych osób chciałoby rozpocząć studia). Co ciekawe, tylko kilka organizacji wskazywało wykorzystanie narzędzi social media, blogów stypendystów jako jedną ze ścieżek promocji programów stypendialnych.

„Agrafka Agory” to partnerski program Fundacji Agory i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce realizowany od 2006 r. Do tej pory w ośmiu edycjach Programu przyznano prawie 120 dotacji na realizację lokalnych programów stypendialnych na sumę ponad 1 000 000 zł.

 

źródło- przedruk http://www.filantropia.org.pl/newsy/126-agrafka-agory

Więcej informacji o Programie można znaleźć

 

Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dębno www.stowdebno.pl

zakładka Program Stypendialny ,,Agrafka Agory-stypendia edukacyjne dla studentów”

Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Królewska www.stowarzyszenie.brzozakrolewska.pl/

Stowarzyszenia Rozwoju Giedlarowej www.stowarzyszenie.giedlarowa.com/

Urzędu Gminy Leżajsk www.lezajsk.ug.gov.pl/

 

 

Kazimierz Krawiec

Ten wpis został opublikowany w kategorii Program Stypendialny Agrafka Agory 2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.