Na trwałe świadectwo naszej radości i dumy… ku nieprzemijającej pamięci !!!!

Tak w skrócie można podsumować szczytny pomysł Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, aby mieszkańcy naszego kraju posadzili „Dęby wolności” upamiętniające 25 rocznicę wolnych wyborów, odzyskania wolności i zachodzących przemian demokratycznych w naszym kraju. W Gminie Leżajsk apel Prezydenta w czyn wprowadzili strażacy z OSP, którzy systematycznie miejscowość po miejscowości uroczyście sadzili wspomniane dęby.

Nie inaczej było w Dębnie w sobotę 29 listopada. Przy strażnicy OSP zebrali się Wójt Krzysztof Sobejko, Komendant Gminnego Zarządu OSP Zbigniew Pudełkiewicz, Przewodnicząca KGW Czesława Tupaj, druhowie miejscowej jednostki A. Zalot, A. Krzaczkowski, M.Trojnar, B.Łazarowicz, D. Baran oraz radny Kazimierz Krawiec. Po odczytaniu przez Prezesa OSP Andrzeja Zalota listu od Prezydenta RP zachęcającego do uczestnictwa w akcji, wszyscy uczestnicy solidarnie dołożyli swoją „garść ziemi” umożliwiającą posadzenie dęba.

Sadzenie dębów to piękna tradycja sięgająca 1918 roku kiedy Polacy po odzyskaniu niepodległości spontanicznie sadzili te drzewa jako znak nadziei i pamięci. Dąb zajmuje szczególne miejsce w historii naszej miejscowości (od niego wywodzi się prawdopodobnie nazwa naszej wioski), dlatego winniśmy mieć szczególny sentyment do tego drzewa. Nikomu nie trzeba przypominać o najstarszym świadku dębniańskich dziejów, jakim jest rosnący na starym cmentarzu około pięćsetletni dąb. Pomyślmy… . jak ważnych wydarzeń naszej historii był świadkiem!!!!

A na koniec jeszcze jedno spostrzeżenie – wszystkiemu co zostało powyżej wykonane i opisane z godnością i uznaniem przyglądał się Patron jednostki OSP w Dębnie św. Florian.

Kazimierz Krawiec

Zobacz więcej:
List Prezydenta Bronisława Komorowski[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/stowdebno/albumid/6094162214051348273?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.