Panu Bogu na chwałę, ludziom na pożytek…

… słowa wypowiedziane przez Prezesa OSP Andrzeja Zalota są podsumowaniem wieloletnich starań naszych strażaków zmierzających do fundacji figury Świętego Floriana przed strażnicą w Dębnie.

Ale po kolei…

4 maja w sobotę zebrali sie strażacy z naszej miejscowości by uroczyście uczcić święto swojego patrona. Dzień dla nich szczególny bo po latach starań udało im się ufundować i wybudować pomnik z figurą św. Floriana. Uroczysty przemarsz w asyście orkiestry, msza święta odprawiona w intencji strażaków przez Ks. Jana Mromlińskiego i poświęcenie figury wraz z pomnikiem to kolejne etapy doniosłej uroczystości w której uczestniczyli mieszkańcy naszej wioski.

Z ust ks. Proboszcza zebrani dowiedzieli się wiele o Świętym Florianie, a właściwie o Florianie z Lauriacum (ur. w 2. połowie III wieku w Ceti, zm. 304) – męczenniku i świętym katolickim, żołnierzu armii cesarza rzymskiego, który w 304r. ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci(wykonaną 4 maja 304 r.) Święty Florian został ustanowiony w 1436 jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego i oczywiście jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków i hutników. Zgodnie z tradycją przypisuje mu się obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

Właśnie św. Florianowi nasi strażacy oddali się pod opiekę – ofiarowali swoja pracę, akcje w których uczestniczą, wyjazdy i powroty do pożarów…

 

Kazimierz Krawiec

zobacz – galeria

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.