Jak obyczaj stary każe…

Tymi słowami nasi dziadowie i ojcowie dziękowali Panu Bogu za błogosławieństwo w rolniczym trudzie, za zbiory i za wszystko, co ich z ręki Bogej spotkało.

Polski rolnik, wierny tradycji przekazywanej przez ojców, świadomy jest tego jak bardzo uzależniony jest od kierowanych przez Bożą opatrzność sił przyrody-a tegoroczne żniwa są tego dobitnym przykładem.

Dzięki Bogu ominęły naszą parafię powodzie, nawałnice i inne kataklizmy. Mimo deszczowej pogody udało się zebrać wszystkie kłosy, aby nikomu nie zabrakło chleba.

Chcemy więc podziękować Panu Bogu za dotychczasowe błogosławieństwo i prosić o dalszą opiekę.

 

 

Czcigodny Księże Proboszczu – Gospodarzu dzisiejszych dożynek!

 

Zgodnie z tradycją przygotowaliśmy wieńce z najurodziwszych kłosów, najdorodniejszych owoców i najpiękniejszych kwiatów.

Przynosimy też ten wspaniały, pachnący bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrosło i dojrzewało na naszej ziemi.

Składamy je u stóp ołtarza z nadzieją, że Pan Jezus przyjmie od nas te kłosy i owoce na Ciało Boże, a kwiaty dla Swojej Matki, a naszej Matki Bożej Zielnej.

 

Słowa Starosty dożynek wiejskich w Dębnie Piotra Młynarskiego, któremu towarzyszyła Starościna Lucyna Perykasza , skierowane do Księdza Proboszcza Jana Mromlińskiego rozpoczęły mszę dziękczynną za tegoroczne zbiory jaka została odprawiona w dniu15 sierpnia kościele parafialnym w Dębnie. Dwa wspaniałe wieńce przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dębnie i pracowników Spółdzielni Produkcyjnej były zwieńczeniem prac polowych i oznaką udanych zbiorów. Cieszy bardzo liczny udział mieszkańców naszej wioski w uroczystościach dożynkowych.

 

 

Kazimierz Krawiec

 

galeria

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.