Jubileuszowa XX Gala Stypendialna

,,Sukces przychodzi
jedynie do tych,
którzy działają”
Thomas Edison

Wyjątkowa bo już XX gala stypendialna w Dębnie za nami! Odbyła się w sali gimnastycznej dębniańskiej szkoły w dniu 28 października 2017r. w obecności zaproszonych gości oraz stypendystów. Z okazji  jubileuszowego rozdania promes  chcielibyśmy w „krótkim” podsumowaniu przedstawić programy stypendialne, które koordynujemy oraz te w których jesteśmy partnerami. Przypomnieć jak wyglądały nasze początki – 10 lat temu, gdy promesę stypendialną odbierała jedna stypendystka, a jak wygląda to obecnie….

Fundusz Stypendialny „Wspieramy dębniańskie talenty- śladami naszych absolwentów”

Powołany do życia w 2008r. w chwili obecnej skierowany do  uczniów i absolwentów Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Dębnie. Stypendia są przyznawane w trzech kategoriach: naukowe, sportowe i artystyczne, a wysokość stypendium zależy od średniej ocen za ostatni semestr, skali osiągnięć sportowych i artystycznych, dobrego zachowania, zaangażowania w prace społeczne na rzecz szkoły i miejscowości.

Zaczynaliśmy w 2008 roku od 1 stypendium za 100 zł. w obecnej edycji 2017/18 mamy 38 stypendiów  na kwotę 14 000 zł, a w latach 2008-2017 wypłaciliśmy 336 stypendiów na kwotę 127 150 złotych.

„Stypendium  bardzo motywuje do działania. Umożliwia zakup wielu rzeczy potrzebnych do nauki i nie tylko, jest ogromną zachętą do działania. Oprócz korzyści materialnej jaką daje nam Program Stypendialny, mamy poczucie dobrze wykonanej pracy. Mimo iż jestem wielokrotnym stypendystą, to przy każdym wręczeniu promesy  odczuwam dużą satysfakcję i zadowolenie  z siebie. Stypendium jest dla mnie formą  mobilizacji  do podejmowania  kolejnych wyzwań”.

Karol, absolwent Niepublicznego Gimnazjum w Dębnie stypendysta Programu „Wspieramy dębniańskie talenty…”

Program Stypendiów Pomostowych – przeznaczony dla maturzystów, którzy  z wysokim wynikiem zdali egzamin dojrzałości i dostali się na I rok studiów.  Jego autorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Zarządcą Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, a jednym z Partnerów Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno.

Stypendium w kwocie 5 000 zł to duże wsparcie i szansa na dobry start dla studentów rozpoczynających swoja edukację na wyższych uczelniach. W tym roku stypendium otrzymała piątka maturzystów (Dębno, Giedlarowa – 2 osoby, Przychojec, Komaszyce).

W bieżącej edycji programu przyznaliśmy 5 stypendiów na kwotę 25 000 zł.
W latach 2010-2017 przyznaliśmy 41 stypendiów  na kwotę  205 000 zł.

  1. Program stypendialny „Agrafka Agory- stypendia edukacyjne dla studentów”

skierowany jest do studentów od drugiego do piątego roku studiów mieszkających na terenie  Gminy Leżajsk. Wspólna inicjatywa następujących partnerów: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja Agory, Wójta i Gminy Leżajsk, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzóza Królewska, Stowarzyszenie Rozwoju Giedlarowej, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wierzawice, darczyńcy i firmy prywatne, radni (Wojciech Loryś, Łukasz Fleszar, Łukasz Płoszaj) oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno, które jest administratorem programu.

W bieżącej edycji Programu „Agrafka Agory” przyznano 12 stypendiów na sumę
41 040 zł
.
W latach 2011-2018 przyznano 69 stypendiów na kwotę 235 980 zł.

,,Stypendium to dla mnie możliwość rozwoju i skupienia się na nauce, szansą na rozwój dodatkowych zainteresowaniach, pasji (hobby). Dzięki niemu mogę pozwolić sobie na dodatkowe zajęcia i kursy, a co za tym idzie mam lepszy i łatwiejszy start w dorosłość…”

Ania, stypendystka Agrafki Agory

  1. Program Stypendialny ,,Na Rodzinę Można Liczyć” koordynowany przez Ikea Family i Fundację Świętego Mikołaja.

Niepubliczne Gimnazjum w Dębnie przy współpracy ze Stowarzyszeniem trzeci rok z rzędu bierze udział w programie. W tym roku stypendium otrzymało dwóch uczniów naszej szkoły każdy po 2 000,00 zł. Do tej pory przyznano 7 stypendiów o łącznej wartości 14 000,00 zł. Warto zaznaczyć, że stypendyści wraz z nauczycielami zrealizowali dodatkowo dwa projekty społeczne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych na które dostali łączne dofinansowanie w kwocie 10 000,00 złotych.

Podczas  dzisiejszej jubileuszowej gali wręczyliśmy 57 promes stypendialnych, na kwotę 88 040 złotych, a podsumowaniem XX kolejnych naborów stypendialnych jest imponująca liczba 517 stypendystów, którym wypłaciliśmy stypendia w kwocie 626 880 złotych.

Dobro czynione innym – zawsze do nas powraca

Powyższe podsumowania pokazują jak wielu uzdolnionym dzieciakom i młodzieży udało się nam wspólnie do tej pory pomóc. Stypendyści nie tylko biorą, ale i dają dużo dobrego od siebie – dbają o teren szkoły i skateparku, regularnie sprzątają zabytkowy cmentarz, aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i miejscowości. To między innymi dzięki nim oczy cieszy piękny skalniak przed szkołą i kolorowe rabaty wokół niej, ozdobne drzewka i ławeczki na skateparku, 1 listopada na opuszczonych grobach na starym cmentarzu palą się znicze, a podczas corocznego pikniku z okazji Dnia Dziecka wszystkie konkurencje rodzinne przebiegają sprawnie. Zajęcia piłki nożnej dla najmłodszych, warsztaty dietetyczne oraz kosmetyczne, fitness i zumba to również ich inicjatywa skierowana do nas w zamian za zaufanie i pomoc pieniężną, którą ich obdarzyliśmy. Nie kto inny jak stypendyści zebrali prawie 200 000 sztuk nakrętek, które pozwoliły młodej dziewczynie z Sarzyny kontynuować leczenie w klinice w Monachium. Inicjatywa stypendystów całorocznej zbiórki groszówek zaowocowała „kwotą prawie 2000 złotych” , które zostały przekazane na misje w Afryce. Postawa młodzieży jest dla nas największym podziękowaniem i zachęta do dalszej pracy.

Nie byłoby tak imponujących statystyk bez pomocy i współpracy samorządu, instytucji, stowarzyszeń, fundacji, firm, prywatnych darczyńców – ludzi dobrego serca, których część wymieniliśmy, ale w przeważającej większości są to wolontariusze anonimowi, którym serdecznie w imieniu wszystkich stypendystów:

DZIĘKUJEMY !

– Partnerom wymienionym powyżej, darczyńcom, osobom nas wpierającym, przyjaciołom i sympatykom dzięki, którym możemy uczynić tak wiele dobra.

Ale same stypendia to nie wszystko, uroczysta gala miała jeszcze innych bohaterów w osobach Ks. Tadeusza Barcikowskiego (solenizantka), któremu cała sala zaśpiewała gromkie sto lat,  a  o oprawę muzyczną na wysokim poziomie zadbali artyści w osobach Gabrysi Sołga, Piotrek Więcław oraz wschodząca gwiazda naszej estrady Zespół Cantilenae, którym równie serdecznie dziękujemy za ucztę muzyczną, którą nas wszystkich raczyli

Kazimierz Krawiec

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wspieramy Dębiańskie Talenty – śladami naszych absolwentów 2017, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.