Dendrolog i rezystograf co mają ze sobą wspólnego?

debno1

… myślę, że większość z nas wie, że są to rzeczy ściśle związane z naszym wielowiekowym dębem, pomnikiem przyrody. Tym którzy się z tym nie spotkali podpowiadamy, że dendrolog to osoba zajmująca się badaniem drzew, a rezystograf to specjalne urządzenie, które mu w tym pomaga.

Zgodnie z harmonogramem projektu „Jeśli nie my to kto? – jeśli nie teraz to kiedy?” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno przy współpracy ze Spółką Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM S.A i Gminą Leżajsk w ramach Konkursu „Fundusz Naturalnej Energii” młodzież gimnazjalna była świadkiem badania stanu zdrowotnego  dęba szypułkowego rosnącego na starym zabytkowym cmentarzu (będącego od 1961 roku pomnikiem przyrody).

Pan Rafał Sokulski z firmy ARBFOREST (osoba przeprowadzająca badanie) na wstępie opisał czym zajmuje się dendrolog, nawiązał do najstarszych historycznie i wiekowo drzew w Polsce, a następnie zaprezentował urządzenie mierzące opory wiercenia obracającego się z prędkością ok.1500 obr./min wiertła, ujawniając przy tym zmiany gęstości drewna spowodowane destrukcją drewna oraz kolejne roczne przyrosty. Efektem badania jest wykres w postaci dendrogramu (co szczególnie zaciekawiło naszą młodzież) łudząco podobny do wykresu EKG jaki otrzymujemy po wizycie u kardiologa. Dopełnieniem badań były pomiary obwodu (612 cm- do jego opasania potrzebnych było pięciu gimnazjalistów), wysokości drzewa (23m) i rozpiętości korony (22m) w których pomagali uczniowie. Jeszcze dodatkowa ocena wizualna dendrologa, no i mamy diagnozę stanu zdrowotnego naszego dęba, której wycinek brzmi następująco:

stan drzewa stabilny, konieczne jest przeprowadzenie cięcia pielęgnacyjnego i prześwietlającego, usunięcie posuszu. Należy szczególnie kontrolować i monitorować stan drzewa do wysokości 5 m od pnia (wszelkie pęknięcia usychania konarów)”….

Opisane wyżej badania to początek zakrojonych na szerszą skalę działań związanych z ratowaniem naszego lokalnego środowiska. Czy możemy sobie pozwolić na degradację otaczającej nas przyrody ? – myślę , że nie bardzo. Podobnie myślą osoby zaangażowane w realizację   naszego projektu, planując kolejne przedsięwzięcia takie jak:

  • sprzątanie okolicy (drogi , cmentarze, tereny nad rzekami)
  • ogłoszenia konkursu na imię dla pomnika przyrody
  • zagospodarowanie placu zabaw i terenów przy szkole (poprzez dokonanie nasadzeń kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych
  • piknik ekologiczny

Zapraszamy na spotkania organizacyjne 20 i 29 lutego 2016r. Będzie się działo !!!!!

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/stowdebno/albumid/6261806472200203265?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]
Ten wpis został opublikowany w kategorii Konkurs ,,Fundusz Naturalnej Energii" - Jeśli nie My to kto?... 2016, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.